Yatırımda lider oldu ‘hız koşusu’ sürecek

Geçen yılın son üç aylık döneminde yakaladığı güçlü performansla 2023 yılının toplamında gelirini yüzde 9.6 artışla 100.2 milyar TL’ye yükselten Türk Telekom, net kârını 16.4 milyar TL olarak açıkladı. Şirket toplam yatırım harcamalarını 2022 yılına göre yüzde 7.4 artırarak, 25.8 milyar TL’ye yükseltti.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, çalışmalarının etkisinin ikinci yarıyıl göstergelerinde daha görünür hale geldiğini belirtirken, beklenenden daha iyi gerçekleşen son çeyrek performansının, güçlü bir 2024’ün habercisi olduğuna inandığını söyledi.

5G’de yerlilik vurgusu

Önal, “Yakın takip ettiğimiz önemli performans göstergelerinde yılın ilk aylarında gözlemlediğimiz seyir bu görüşümüzü destekliyor ve önümüzdeki çeyreklerde iş kollarımızı destekleyeceğini öngördüğümüz kademeli olarak iyileşen makro ekonomik ortam bekliyoruz. Bu zeminde, önümüzdeki yıl için belirlediğimiz iddialı hedefleri yakalayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Mobil abone alanındaki güçlü performanslarına dikkat çeken Önal, 1.6 milyonluk abone kazanımıyla yıllık faturalı net abone kazanımında rekor performansa ulaştıklarını ifade etti.

“Birçok alandaki 5G denemelerimiz ile ülkemizi geleceğe taşıyan pek çok proje ve çalışmanın öncüsüyüz” diyen Önal, 5G teknolojisine olabildiğinde yerli unsurlarla geçerek Türkiye’nin bu teknolojiyi sadece kullanan değil etrafına da kullandıran bir güç olmasını sağlamayı hedeflediklerinin altını çizdi. Ümit Önal ayrıca, “5G’nin efektif olarak kullanılması için baz istasyonlarının da fiber ile bağlı olması gerekiyor. Biz bu konuda üzerimize düşeni yerine getirmek adına, LTE baz istasyonlarımızın yarısından fazlasını şimdiden fibere bağladık. Bu anlamda 5G’ye en hazır operatörüz’’ dedi.

Abone sayısı 52.9 milyon

– Grubun toplam abone sayısı 52.9 milyon oldu.

– Toplamda 32.2 milyon hane fiber kapsamına ulaştı.

– Yatırım harcamalarının gelire oranı geçen yıla kıyasla 50 baz puan azalarak yüzde 25.7 oldu.

– Bir önceki yıl 91.4 milyar TL olan konsolide gelirler 100.2 milyar TL’ye yükseldi.

– Sabit internet ve mobil toplam faaliyet gelirlerinin yüzde 70.4’ünü oluşturdu.

– Mobil bir önceki yıla göre 6.4 milyar TL daha yüksek gelir üreterek büyümeye en büyük katkıyı sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir