Kıbrıslı şehidin naaşı 61 yıl sonra bulundu

Kıbrıs’ta Rum çetelerin Türklere yönelik katliamlarının yoğunlaştığı 1963 yılında kaybolan Fuat Niyazi isimli Kıbrıslı Türk’ün kalıntıları 61 yıl sonra bulunarak askeri törenle toprağa verildi. Kıbrıs Kayıp Şahıslar Komitesinin (KŞK) yürüttüğü çalışmalar sonucu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) kontrolündeki Larnaka kentinin Trulli köyündeki eski bir maden ocağında bulunan şehit Fuat Niyazi’nin kalıntıları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) getirilerek askeri törenle Lefkoşa Mezarlığı’ndaki şehitliğe defnedildi.

Niyazi için düzenlenen törene KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’nun yanı sıra sivil ve askeri yetkililer, KŞK temsilcileri, şehit aileleri ile Niyazi’nin ailesi ve sevenleri katıldı.

Niyazi’nin kalıntıları kılınan cenaze namazının ardından askeri kortej eşliğinde mezar başına götürülerek, bir dakikalık saygı duruşu ve saygı atışı sonrasında toprağa verildi.

Şehidin tabutuna sarılı Türkiye ve KKTC bayrakları, Niyazi’nin kardeşi Kemal Eserol’a, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından teslim edildi.

Tatar, törende yaptığı konuşmada, şehit ailelerinin acılarını paylaştığını ifade ederek, Kıbrıs’ta olası bir anlaşmada önceliğin Kıbrıslı Türklerin güvenliğine verileceğini vurguladı.

Tatar, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin kırmızı çizgi olacağını kaydetti.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu da konu ile ilgili yaptığı paylaşımda, Fuat Niyazi’nin Larnaka’daki ailesini görmek için yola çıktığını ve Rum Yönetimi desteğindeki Kıbrıs Türklerine soykırıma kalkışan alçaklar tarafından kaçırıldığını hatırlatarak, şehidin naaşının kısa bir süre önce eski bir maden ocağında bulunduğunu aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir