Eski ÖSYM Başkanı’nın FETÖ Davası’ndan Beraati İstinafa Taşındı

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’e, Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlamasından 15 yıla kadar hapis cezası istenen davada verilen beraat kararı istinafa taşındı.

Ali Demir’e ‘FETÖ üyeliği’ suçlamasından beraat ederken, ‘zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma’ suçundan takdiri indirim ile 1 yıl 15 gün hapis cezası verilmiş hükmün açıklanmasını geri bırakılmıştı.

İtirazda bulunan başsavcılık, mahkemenin beraat kararının kanuna aykırı olduğunu belirterek, Demir’in örgütle ilişkili olduğuna dair delillerin bulunduğunu savundu. İstinaf başvurusunda, Demir’in örgüt üyeliği suçundan cezalandırılması talep edildi.

İSTİNAF BAŞVURUSU

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘FETÖ üyeliği’ suçundan verilen beraat kararına itiraz etti.

Başsavcılığın Bölge Adliye Mahkemesi’ne sunduğu istinaf dilekçesinde Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin beraat kararının kanuna aykırı olduğu belirtildi. Dilekçede, Demir’in ‘FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı’ olduğuna dair ihbar tutanağı, kolluk araştırma tutanağı, yine örgütle irtibatına ilişkin araştırma tutanakları, bilirkişi raporları, ÖSYM Bilgi Güvenliği ve Yönetimi Daire Başkanlığı’nda bilişim personeli olarak görev yapan tanıklar ve müşteki dilekçelerinde yer alan kuvvetli şüpheler ve deliller olduğu anlatıldı.

‘BERAAT KARARI KANUNA AYKIRI’

Dilekçede ayrıca Demir’in, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ‘FETÖ’ soruşturmasının şüphelilerinden olan Ali Bayram ile 2006-2014 yılları arasında 90 kez, Cemil Koca ile 2008 yılında 3 kez, Suat Yıldırım ile 2012-2013 yılları arasında 2 kez, Süleyman Tiftik ile 2006 yılında 1 kez, Şerif Ali Tekalan ile 2010-2013 yılları arasında 25 kez, toplamda 121 görüşme kaydı olduğu belirtildi. Dilekçede, “Sanığın müspet suçtan cezalandırılmasına karar verilmesi gerekirken verilen beraat kararı kanuna aykırı” denilerek, kararın bozulması talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir